Jdi na obsah Jdi na menu
 


Streat dance

Street dance

Označení Street dance v sobě zahrnuje všechny „pouliční“ tance, které se stávajíc víc a víc populární. K tomuto volnému stylu se řadí Hip Hop, Just Dance, X-Dance, R'n'B, ModernStreet, Jazz-LatinStreet, Break Dance a Reggaeton. Tyto tance mají i společný životní styl a oblékání – kšiltovky, volné kalhoty, graffiti, masivní zlaté řetězy apod. Pro Street dance jsou typické tzv. Battles (jamming), kdy jednotlivci, dvojice nebo skupinka lidí tančí kolem sebe. Pozoruje je přitom hlouček lidí, kteří je následně posuzují a určí vítěze. Battles se většinou odehrávají ve volném prostranství.

Typy street dance

Hip Hop - kořeny hip hopu nalezneme v západoafrické a afroamerické hudbě. Hip Hop je též známý jako rapování.
Break Dance – vznikl v USA a v podstatě se vyvíjel společně s Hip Hopem, využívají se v něm ale i prvky brazilské  capoeiery a různé akrobatické skoky (mezi prvky break dance patří power moves, freezy, footwork, toprock, uprock, lock-in a jiné).
Just Dance – hlavní prvky just dance jsou houpavý rytmus, svěžest, originalita a improvizace.
X-Dance – je silně propojen s osobností tanečníka, ten může projevit vlastní pocity a emoce.
R'n'B – nebo-li Rhythm and Blues má kořeny v černošských rytmech. Hlavním prvkem je houpavý rytmus, v současnosti se hojně mísí s ostatními „černošskými“ styly.
ModernStreet – vznikl prolínáním hip hopu, moderního tance a jazz dance. Na hodině ModernDance si nejen zatančíte, čeká vás také posilování a potřebné protažení.
Jazz-LatinStreet – je mix jazz dance, R'n'B a latinskoamerických tanců.
Reggaeton – pochází z latinskoamerických zemí, prolíná se v něm hip hop, reggae, ale i latinskoamerické tance jako samba či salsa.

Kdo může tančit street dance

Street dance je určen zejména pro mladé lidi, kteří chtějí vyjadřovat své názory skrze tanec a hudbu. Prvky jsou náročné na koordinaci, na druhou stranu můžete začít i bez lepší kondice.

Proč právě street dance

Street dance patří mezi moderní formy pohybu, které jsou vynikajícím odreagováním. Je vyhledávaný zejména mezi mládeží, kterou na jednu stranu láká tanec, ale na druhou stranu jim ostatní formy tance nevyhovují.

Co je pro street dance potřeba

Street dance není příliš náročný sport na vybavení, potřebuje víceméně jenom pohodlné oblečení a obuv.

Kam si zajít na street dance

Pokud nemáte svoje oblíbené sportcentrum, kam chodíte cvičit, můžete si vybrat z následujícího seznamu: